18 Eylül Perşembe, Sertaç Taşdelen

Sertaç Taşdelen; eczacı anne babanın tek oğlu. 83’lu, hakiki Ankaralı. Bilkentli, Foça Komando Okulu 1.si. İflah olmaz iyimser, evrenden torpilli, hep pozitif, hayat aşığı. O kadar ki, uykuyu bile sevmez, her saniyenin hakkını vermek için. Hayatın güzel tesadüfleri sonucu kariyerine 22 yaşında Dubai’de Ernst & Young’da Yönetim Danışmanı olarak başladı.

Dubai’de geçen rüya gibi 4,5 yılda, hem çalıştı, hem gençliğinin hakkını verdi. Az uyudu, çok yaşadı. Bir taraftan dünyanın en büyük şirketlerine finansal ve kurumsal danışmanlık yaptı, kariyer basamaklarını hızlı çıktı; ama bir tarafta da 5 fotoğraf sergisi yaptı, hepsinin gelirini bağışladı, bu Dubai kraliyet ailesiyle hatta Ayşe Arman’la tanışmasına vesile oldu, ve aslında pek de şikâyetçi olmadığı o baslık Hürriyet Pazar’ı süsledi; ‘Ortadoğu ve Balkanların En Yakışıklı Türk’ü. Hem çöllerde safari yaptı, hem tenisi çok sevdi, hem de sörfüyle dalgalarda süzüldü. Bir taraftan bağlı oldu ajansta dünyanın en önemli markaları için kamera karşısına geçti, podyumda yürüdü, dev billboardlarda marka yüzü oldu.

Uzakdoğu’ya duyduğu hayranlık onun 2010’da ayni şirketin Singapur ofisine transfer olmasına vesile oldu. 3 yıl da doğunun derinliği karşısında büyülendi. Bu sefer kurumsal hayattan çıkmak, kendi hayallerinin pesinden gitmek için yine uyumadı 20 saat çalıştı.

Canından çok sevdiği annesi Binnaz Hanimin hobisinden yola çıkarak hayata geçirdiği Online Kahve Falı web sitesi binnazabla.com kısa zamanda büyük kitlelere ulaştı. Ve 2012’nin 1 Haziranının sabahı yeniden doğdu, artık çocukluğunda hayalini kurduğu, gerçek bir girişim macerasına başlamıştı.  2012’de Singapurda yilin En Stil Sahibi Genç İşadamı ödülünü kazandı.

2013’te kendi Teknoloji Yatirim sirketi Trust Capital Partnersi kurdu, House of Genius adi verilen uluslararası konferans zincirinin Türkiye direktörü oldu, Project GO adını verdiği online seyahat programına başladı. Bütün bunları Singapur Merkezli Taşdelen Private adı altında topladı. Türkiye’de Outstanding Young Person Award’a aday gösterildi.

Bir hayali anılarını gençlerle paylaşmaktı, 2013 sonunda Bilkent’te kendi evinde ilk konuşmasını yaptı, ve arkası kesilmedi.

Sosyal sorumluluğa duyduğu tutku onu Pedalla Projesi ile 2014’te doğum gününü bağışlamaya itti, ve yardim toplamak için bisiklete bindi. Türkiye’nin tek online bağış platformu iyilikpesinde.org'u kurdu, ilk kampanyayı kendi yaptı, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğine bağış toplamak için Ağrı Dağı’na tırmandı. Neden olmasın diye düşünürken kendini dizi setinde ilk rolünü yaparken buldu.

Artık elinde laptopu dünyayı geziyor, Thailand’da Muay Thai öğrenip, İzlanda’da buzullarda safari, California’da surf, Chamonix’de kayak yapıyor. Olabildiğince az şeye sahip olup, olabildiğince çok yasamak istiyor. Tum bunları yaparken evren ve kainatla harmoni içinde hayati ve kendini tanımaya devam ediyor.

10614157_10154553390240005_4011714668545595200_n